Kuvaus
Kolmas Silmä Jewelry. Tehty kiukulla Suomessa. KSJ-brändin korut on käsin koottu ja kaiverrettu Kolmas Silmän omalla työpajalla.
Teräskorut eivät vaadi erityistä hoitamista vaan säilyttävät kiiltonsa olosuhteista huolimatta.
Paha Silmä symboli
Suojaudu naapurin pahalta silmältä ja muilta pahan onnen silmäyksiltä. Paha Silmä -symbolina tunnetaan myös Evil Eye, All Seeing Eye sekä Italian Horn.
Amuletti on suojannut onnea varastamiselta. Ennen muinoin suomalainen kansalainen uskoi yleisesti, että onnen määrä on vakio. Eli jos naapurilla oli onnea tai hän oli jostain syystä onnellinen tai innostunut, se oli auttamatta itseltä pois, joten onni täytyi eliminoida naapurin puolelta esimerkiksi ”pahalla silmällä” katsomalla. Sillä saattoi aiheuttaa toiselle monenlaista harmia, sairautta, menetystä ja epäonnea, sukupuolisen kyvyttömyyden tai jopa kuoleman. Kehutkin saatettiin tulkita pahoiksi aikomuksiksi, joten niitäkin torjuttiin mitä merkillisimmillä tavoilla.
”Pahan silmän on yleensä ajateltu johtuvan kateudesta vaurautta, menestystä ja kauneutta kohtaan. Pahalla silmällä katsoja saattoi toki myös sanallisesti kirota kohteensa. Ovelta käännytetyn kerjäläisen kerrotaan usein katsoneen taloa pahalla silmällä ja lähtiessään mutisseen vaikkapa: Ettepä itsekään siellä enää kauan leipää syö. [..] Kaiken takana on onnen vakioisuuden periaate, jonka mukaan saatu hyvä on aina pois joltain toiselta. – Pulkkinen & Lindfors, Suomalaisen kansanuskon sanakirja
Osa tuosta rajallisen onnen määrän uskomuksesta on saattanut siirtyä aina nykypolville saakka. Samoin eräänlainen varuillaan oleminen, koska tietää pahan silmän väijyvän heti nurkan takana. Joten, jos kiusatkin ovat vanhaa mallia, mikseivät vanhat konstitkin voisi tepsiä vielä tänäkin päivänä – kuten vaikkapa harmien vaikutuksilta suojaavat amuletit.





